Poznejte svá prsa, je Růžový říjen
Statistiky za poslední léta jasně dokazují, že na vzniku a rozvoji rakoviny má velký podíl nejen genetická predispozice, ale i životní styl a stravování. U žen je to ovšem o něco složitější, protože ženský organismus prochází řadou hormonálních změn od dospívání až po menopauzu, což ženy ovlivňuje jak po fyzické, tak po duševní stránce. Jestliže chceme předcházet závažným onemocněním, včetně těch civilizačních, musíme o sebe pečovat.
Fakta o rakovině prsu v číslech
- Rakovina prsu představuje nejčastější nádorové onemocněním u žen v ČR ajejí výskyt stále narůstá1, přičemž jednoznačná příčina neníznámá.
- Výskyt karcinomu prsu stoupá i celosvětově; odhaduje se, že je ročnědiagnostikováno přes 1,2 milionu nových případů.
- 1 ze 7 žen v Evropě2 onemocní rakovinou prsu a 42051 žen ročně zemře3.
- Až 98 % žen žije 5 let a více4 po stanovenídiagnózy rakoviny prsu, včasná detekce je tedy zcela klíčová.
Příčiny rakoviny prsu
Ženy jsou zasaženy karcinomem prsu častěji než muži. Mezirizikové faktory se řadí genetická predispozice a životní styl. Ačkoliv příčinatéto zákeřné nemoci není jednoznačná a příčiny vzniku mohou býtmultifaktoriální, na základě statistik se dá vypovědět, že zvýšené rizikoonemocnění je zejména u:
- žen s brzkým nástupem i ukončením menstruace,
- žen dlouhodobě užívajících hormonální antikoncepci,
- starších žen,
- nositelek genové mutace genů BRCA 1 a BRCA 2 (pravděpodobnost výskytu jižv mladém věku, genetická predispozice),
- osob s nezdravým životním stylem, sklonem k alkoholismu, kouření, alenapř. také osob trpících metabolickým syndromem či obezitou.
Rakovina prsu u mužů
Karcinom prsu se nevyhýbá ani mužské populaci, převážně po60. roku věku. Projevuje se podobnými příznaky jako u žen, tedy vnějšími změnamiči výtokem z bradavky.
Z toho vyplívá, že ani muži by neměli podceňovatpravidelné samovyšetření prsu, které probíhá stejně jako u žen. Hlavní hrozboupro muže ovšem představuje karcinom prostaty, který je nejčastějším onkologickýmonemocněním mužů v České republice.
Muži by si tedy měli osvojit samovyšetření prostaty adocházení na preventivní lékařské prohlídky. Obzvlášť pokud disponují genetickoupredispozicí nebo právě podstupují náročnou léčbou spojenou s vedlejšímiúčinky.
Mezi rizikové faktory se řadí osoby:
- s genetickou predispozicí,
- po hormonální terapii,
- s cirhózou jater,
- po radioterapii v oblasti hrudníku,
- trpící obezitou,
- které kouří.
Varovné symptomy aneb kdy zpozornět
- Bulky: v oblasti prsu a podpažních uzlinách, ale také v oblasti klíční nebo hrudní kosti.
- Viditelné neobvyklosti:
- Změny tvaru a velikosti prsu.
- Deformace bradavky.
- Změny zabarvení kůže, zarudnutí, krvavé podlitiny.
- Výtok z bradavky včetně krvavé sekrece, mokvání.
- Vjemy:
- Bolest.
- Otok.
- Tlak nebo pocit bodání v oblasti prsou a podpaží.
Preventivní vyšetření prsů
- Samovyšetření
Samovyšetření prsu má nezastupitelné místo mezi ostatnímidiagnostickými metodami. Mělo by být součástí osobní hygieny každé ženy aprováděno v domácím prostředí každý měsíc. Postup samovyšetření je k nalezeníníže.
- Preventivní screeningové vyšetření
Mamografické:
- Pro ženy ve věku 45 až 69 let na žádanku vypsanou gynekologem nebopraktickým lékařem.
- Vyšetření 1krát za 2 roky.
- Při podezření či nahmatání bulky je vyšetření plně hrazeno z veřejnéhozdravotního pojištění i u žen mladších 45 let.
Ultrazvukové/ultrasonografické:
- Pro ženy do věku 40 let, které ještě nebyly těhotné z důvodu, že prsní tkáň vykazuje jinou strukturu než u žen poporodu a kojení.
- Obecně se udává, že pokud žena nemá obtíže nebo není již od mladšíhověku preventivně sledována z důvodu genetické zátěže rakovinou prsu vrodině, měla by mít první preventivní ultrazvukové vyšetření prsů ve věkumezi 30 až 35 lety.
- U žen nad 40 let věku je ultrazvukové vyšetření při nejednoznačnémnálezu na mamografii další doplňkovou metodou. Provádí se nejpozději do 1/2roku po mamografickém vyšetření.
Důležité informace: Pokud si žena před dosažením45. roku přeje na vlastní žádost vyšetřit prsa jednou z těchto metod,doporučujeme se informovat u své zdravotní pojišťovny. Některé z nich totižproplácejí diagnostické vyšetření v plné nebo částečné výši již od 40. rokuvěku.
U žen s vysokým rizikem a genetickou predispozicí (genovámutace BRCA 1, BRCA 2) je možné zvážit vyšetření i v mladším věku v zájmusekundární prevence.
Jak na samovyšetření prsů
Samovyšetření je v případě žen vhodné provádět každý měsícke konci menstruačního cyklu, tedy 5. až 10. den po menstruaci. U samovyšetřeníje nutné zaměřit se na sledování jakýchkoliv změn, ke kterým došlo od posledníhovyšetření, jakkoliv mohou být nepatrné.
Proto se doporučuje začít pravidelnou denní kontrolou podobu až dvou měsíců, které slouží pro seznámení se nejen s celou oblastí prsů apodpaží, ale také s oblastí klíční a hrudní kosti. Takto je získán přehled otom, jak se prsní tkáň v průběhu měsíce a cyklu může měnit a lze lépe vyhodnotitpřípadné „neobvyklosti“. Vyšetření následně stačí provádět 1krát měsíčně.
Ženy bez menstruace mohou vyšetření provést v kterýkolivden.
Postup:
- tvaru a velikosti,
- změn barvy kůže,
- zvláštně vpáčených bradavek a
- výtoků z bradavek.
- pomalými krouživými pohyby bříšky třech prostředních prstů střídavýmitlakem prohmatejte celou oblast prsů, klíční kosti a oblasti lymfatickýchuzlin v podpaží.
- Vyšetřujeme vždy na kříž; levé prso vyšetřujte pravou rukou a pravé prsolevou rukou.
- U objemnějšího poprsí se doporučuje samovyšetření provádět v klidu v sedě,poté na lůžku v leže a na závěr střídavě na levém a pravém boku.
Nahmatali / všimli jste si něčeho podezřelého, co jste připosledním vyšetření nezaznamenali? Obraťte se na svého gynekologa / ošetřujícíholékaře, který vám poradí s dalším postupem a případně vystaví žádanku namamograf.
Pozor: I v případě prsních implantátů je nutnésamovyšetření důsledně dodržovat. O postupu se informujte u svého ošetřujícíholékaře, který vám vysvětlí, jak odlišit implantát od vlastní prsní tkáně.
Preventivní péče o ženské zdraví
- Vyšetření prsů – pravidelné měsíční samovyšetření, screeningovýultrazvuk pro ženy do 40 let, které ještě nebyly těhotné, a screeningovámamografie od 45. roku věku ženy každé 2 roky.
- Životní styl a stres – stresu, největšímu nepříteli člověka, je třebaodolávat a nepouštět si ho k tělu. Se zkvalitněním duševního zdraví pomůžepravidelná duševní hygiena. Dalšími významnými pomocníky, kteří pomáhají„vypnout“ jsou relaxace, např. v podobě poslechu hudby, sport a hobby činávštěva kosmetického salonu.
- Spokojenost a optimismus – nepodceňujte důležitost radosti aspokojenosti se sebou samými a zachovejte pozitivní postup ke všemu coděláte.
- Imunita – povzbuďte imunitu, aby fungovala co nejlépe. Rozhoduje otom, zda a do jaké míry člověk onemocní a jak se s nemocí vypořádá. Zde jedůležitý dostatečný spánek, hlavní regenerační procedura lidského těla, kterýpomáhá budovat a posilovat imunitní systém.
- Strava – zvolte zdravou a rozmanitou stravu s nízkým obsahem rychlýchcukrů a tuků. Vyzkoušejte také bylinky nebo doplňky stravy s obsahemrostlinných extraktů.
Slovo na závěr
Zeptejte se svého Alphega lékárníka na správný postup samovyšetření,podmínky screeningového vyšetření a další informace na téma karcinomprsu.
Zpracováno na základě informací ze zdrojů:
- Mammacentrum.cz
- Ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7754503/
- Ecis.jrc.ec.europa.eu
- Cancerresearchuk.org/about-cancer/breast-cancer/survival