Pedikulóza aneb když nás napadnou vši
Zavšivení zůstává i dnes aktuálním problémem, který každoročně potrápí mnohorodičů. Nárůst výskytu tohoto parazitárního onemocnění souvisí se vznikemodolnosti vší na používané přípravky, tzv. insekticidy.
U člověka se můžeme setkat se třemi druhy vší – vší šatní, muňkou a všídětskou. Veš dětská je nejčastější dětský ektoparazit. Napadá děti různého věku,s maximem kolem devátého roku, a postihuje všechny sociální vrstvy. Častější jevýskyt u děvčat, protože většinou mají delší vlasy.
Veš přežívá běžné úkony každodenní hygieny. Žije na vlasaté části hlavy,obzvláště v oblasti spánků. Samičky tohoto bezkřídlého hmyzu přilepují svýmivýměšky bílá vajíčka (hnidy) na vlasy těsně u pokožky hlavy. Z nich se za 7 až10 dní vylíhnou larvy (nymfy), které sají 3x denně krev, čímž způsobují svědění.Dospělci sají krev 4 až 5x denně. Celý životní cyklus vši trvá přibližně dvaměsíce.
Příznaky pedikulózy
- svědění a pálení pokožky hlavy
- nespavost
- neklid
- nervozita
- škrábání
- sekundární infekce
- vzácně zduření lokálních mízních uzlin a zvýšená teplota
Jak se všízbavit?
Existuje několik možností, jak s tímto nepříjemným parazitem zatočit.Nejradikálnějším, ale zároveň nejúčinnějším řešením zůstává zkrácení vlasů,protože vši se ve vlasech kratších než 1 cm neudrží. Naštěstí lékárny disponujícelou řadou volně prodejných přípravků, které dokážou tohoto parazita účinnězlikvidovat.
- První skupina přípravků obsahuje účinné insekticidy (karbaryl, fenothrin),které zasahují do nervového systému vši.
- Druhou možnost představují silikonové apřírodní oleje (dimetikon, kokosový a anýzový olej, olej z rostliny ylangylang), u kterých díky mechanickému působení (způsobují nejčastěji udušení vši)nehrozí vznik rezistence.
- Do třetí skupiny patří bylinné extrakty (šalvěj, puškvorec, máta, ořešák,hřebíček, kajeput, rozmarýn) s repelentním a insekticidním účinkem, které sevyskytují nejčastěji ve formě šamponu. Osvědčilo se i suché nebo vlhkévyčesávání hustými kovovými hřebeny (vzdálenost mezi zuby je 0,2 až 0,3 mm) podobu 30 minut nad bílým papírem. Vyčesané vši je vhodné neprodleně zlikvidovat –stačí je spláchnout do odpadu. Tento postup je nutné opakovat obden po dobu dvoutýdnů.
80 % napadených dětí má ve vlasech 1 až 10 vší
Jakmile zjistíte, že se ve vašem okolí, nebo v okolí někoho z vaší rodiny,vyskytují vši, nečekejte a nedoufejte, že vši se právě vám vyhnou. Přikročteraději k preventivním opatřením, díky kterým si ušetříte nejen mnohonepříjemných pocitů, ale i starostí s úklidem celého bytu či domu.
Patrně nejdůležitější je pravidelná a především pečlivá kontrola vlasů.Zaměřte se na ně alespoň jednou týdně, a to i když vás pokožka nesvědí. Dále siv lékárnách můžete zakoupit speciální repelenty (nejčastěji ve formě spreje),které vši odpuzují.
Při používání přípravků proti vším vždy dodržujte tyto zásady:
- používejte je pouze při nálezu živých, lezoucích vší
- používejte jen takové přípravky, které jsou určené na pedikulózu u lidí
- před použitím si vždy pozorně přečtěte příbalový leták a složení
- při aplikaci přípravku postupujte přesně podle návodu (respektujte aplikacina suché / mokré vlasy, množství používaného přípravku, dobu působení, opakovánícelého postupu)
Dodržujte hygienická doporučení:
- vyperte ložní prádlo, ručníky, čepice, gumičky do vlasů
- vyčistěte hřebeny a kartáče, stačí je ponořit na 10 minut do teplé vody
- vysajte koberce, podlahy a čalounění a zlikvidujte sáček z vysavače
- dekontaminujte neomyvatelné předměty – umístěte je do plastového sáčku auložte nejméně na tři týdny v místnosti s pokojovou teplotou, nebo alespoň na 24hodin do mrazničky