

Letní koupání: Nezapoměňte si chránit uši
Dva orgány prapodivného tvaru, které vyrůstají po stranách naší hlavy, jako by toužily vědět všechno na světě. Zachytávají každičký zvuk a šum, čímž nás upozorňují na dění v našem bezprostředním okolí. Co se ale s našimi uši děje, když je v letních měsících koupeme až příliš často?
Po jakémkoli kontaktu uší s vodou, ať už se jedná o sprchování, koupání v bazénu, plavání či potápění, zůstává voda ve zvukovodu poměrně dlouhou dobu a mokrá pokožka se zde může velmi snadno infikovat bakteriemi. Již po několika hodinách může postižený pociťovat svědění a bolest ucha. Taková bolest může mít hned několik příčin. Nejčastěji se jedná o zánět vnějšího ucha nebo vnějšího zvukovodu. Méně častý, ale nebezpečnější je zánět středního ucha, absces ve zvukovodu nebo mastoiditida, která je zánětem kosti spánkové. Z těchto důvodů je třeba si své uši při kontaktu s vodou chránit.
Lidské uši jsou proti vlhkosti přirozeně chráněny. V uchu vzniká, smísením produktů mazových žlázek, ušní maz. Jde o nažloutlou tekutinu, která má za úkol chránit citlivou kůži vnějšího zvukovodu a vytvářet ochranu proti infekcím. Také v uchu udržuje správné prostředí. Produkty mazových žlázek se smísí s odumřelou povrchovou vrstvou buněk, uvolněnými chlupy a zejména nečistotami, které jsou do zvukovodu zaneseny (např. pyl, prach) a jsou posouvány k zevnímu ústí zvukovodu, odkud vypadávají.
Ušní maz chrání zvukovod také před vodou, voda díky němu ze zvukovodu velmi snadno vyteče. Zároveň maz nevytváří vhodné prostředí pro množení bakterií a vznik infekce. Komplikace nastávají ve chvíli, kdy je ušní maz ze zvukovodu odstraněn, nebo pokud je zvukovod vodě vystaven dlouhodobě. Plavcům, kteří tráví v bazénu několik hodin týdně, vymývá voda ušní maz a pokožka je pak vysušená a náchylnější k infekci.
Preventivní opatření mohou předejít vzniku výše zmíněných potíží
Po kontaktu uší s vodou je třeba dostat vodu ven z uší. Toho dosáhneme buď vytřepáním, nebo se doporučuje naklonit hlavu na stranu a zatahat za ušní lalůček, případně boltec. Nedoporučuje se do uší strkat vatové smotky na tyčince, ani jiné savé předměty, takto se totiž ochranný ušní maz zasune dovnitř ucha a může zde vytvořit mazovou zátku. Mazová zátka může vyvolat řadu nepříjemných pocitů, zalehnutí nebo tlak v uchu. S odstraněním takto vzniklé zátky musí pomoci ušní lékař, který provede výplach ucha. Ke změkčení mazové zátky je vhodné použít peroxid vodíku.
V lékárnách sice lze zakoupit „bezpečnější“ variantu vatových tyčinek, které mají rozšířenou bázi, ale ani tyto nejsou příliš vhodné. Je lepší použít papírový kapesník, který si postižený překryje přes špičku prstu a vytře si jím okraj zvukovodu. Dále je vhodné užívat ochranné pomůcky, jako jsou plavecké čepice. Tato pokrývka hlavy chrání uši před účinky chlorované vody v bazénech či slané vody v moři.
Jak se zánět projeví?
Při začínajících problémech, kterými jsou svědění, bolest ucha či výtok z ucha, je vhodné ihned navštívit odborného lékaře. Jak již bylo výše uvedeno, zánětem může být postižen zvukovod, střední ucho a v nejzávažnějším případě pak dochází k zánětu kosti spánkové.
Zánět zvukovodu se projevuje úpornou bolestí ucha, které je také citlivé na dotek. Tento typ zánětu většinou nedoprovázejí horečky. Postižený má pocit zalehlého ucha a z ucha může vytékat sekret. Lékař takto postižené ucho nejprve vyčistí a poté předepíše kapky, které zmírňují otok.
Kapky nebo svíce?
V lékárnách je k dispozici široká škála přípravků určených k usnadnění odtoku ušního mazu, které se nabízejí jak ve formě kapek, tak ve sprejích. Velmi diskutovanou metodou jsou ušní svíce, což jsou bavlněné trubičky napuštěné včelím voskem a parafínem. Jedním koncem se vloží do ucha a na druhém konci se zapálí. Ušní svíce údajně pozitivně ovlivňují bolesti uší, pocit zalehnutí, svědění, mírné záněty středního ucha a tlak v uších. Nicméně lékaři nejsou vůči jejich užívání příliš nakloněni a většinou je odmítají.
Přípravky určené pro ušní podání, jako jsou kapky a spreje, se starají o hygienu uší, slouží jako prevence zánětu, čistí vnější zvukovod a mohou ulevit při počáteční bolesti. Tyto produkty přispívají k udržení zdraví uší a pomáhají předcházet vzniku nežádoucích zánětů a komplikací.
Zánět středního ucha nastává, když bakterie nebo viry proniknou do středního ucha přes Eustachovu trubici, která spojuje ucho s hltanem. Tyto záněty bývají velmi bolestivé, protože hnis nemůže volně odcházet z malého prostoru. Dochází k zarudnutí ušního bubínku a v závažných případech může bubínek prasknout a hnis vytéct zvukovodem ven.
Zánět kosti spánkové se projevuje zánětem sklípků ve výběžku spánkové kosti a šíří se z infekčního ložiska ve středním uchu. Pacienti obvykle trpí vysokými horečkami a z ucha jim vytéká žlutý smetanový výtok.
Doporučené produkty
Na e-shopu Alphega.cz naleznete širokou nabídku produktů, které mohou pomoci při péči o uši. Mezi doporučované patří kapky a oleje do uší, které jsou navrženy tak, aby usnadnily odtok ušního mazu a zklidnily podrážděné uši. Pokud preferujete alternativní metody, můžete se podívat také na ušní svíce, které mohou být zajímavou volbou pro některé uživatele. Ujistěte se, že vybíráte kvalitní produkty, které splňují potřebné standardy.