Klimakterium, co jste o něm (ne)věděli a jak ho zvládnout
Klimakterium značí přesun ženy od reprodukčních aktivit doobdobí tzv. reprodukčního klidu. S jeho příchodem si žena postupně zvyká nanové období svého života, které se podepisuje na jejím vzhledu, případně iporuchách spánku či náladovosti. Klimakterium je ovšem nedílnou součástí životaženy – neutíkejte před ním, postavte se mu čelem. Nechte se inspirovat tipylékárnice na zvládnutí nepříjemných příznaků.
Klimakterium a menopauza – jak je rozlišit?
Klimakterium je přechodné období mezi reprodukčnímvěkem ženy a tzv. obdobím zralosti přezdívaným „podzim života ženy“. Začíná po48. roku věku a jeho příznaky se objevují již 3 až 4 roky před samotnoumenopauzou, což se ovšem u každé ženy může lišit. V některých případech však klimakterium přichází podstatně dříve, již po40. roku věku.
Menopauza začíná po 50. roku věku a je součástípřechodného období klimakteria. Je spojena s poslední menstruací, která jev tomto období již značně nepravidelná. Skutečný nástup menopauzy jeindividuální a lze ho určit až po jednom roce bez menstruace.
Fáze menopauzy a jejich vliv na tělo
- Premenopauza - začíná několik let před posledním vynechánímmenstruace. Příznaky: výkyvy nálad, bolesti hlavy a migréna, tlak v hrudníku,přibývání na váze.
- Perimenopauza - počáteční fáze nástupu menopauzy.
- Menopauza – cca rok od poslední menstruace.
- Postmenopauza - období po menopauzálních změnách a nový fyziologickýstav organismu ženy.
Objevte bylinky a speciálně navržené přípravky včetně doplňkůstravy pro pohodu v období klimakteria.
V organismu dochází k postupnému útlumu funkcevaječníků, snižuje se produkce ženských hormonů estrogenu a progesteronu až opolovinu. To způsobuje prodloužení intervalu menstruace a rozladění cyklu.Následkem je prudké, silnější a déle trvající krvácení nebo naopak krátké a méněintenzivní krvácení. U mnoha žen také dochází k poklesu libida.
TIP: Přírodní alternativou chybějících estrogenů jsoufytoestrogeny, které se vyskytují v léčivých rostlinách jako je ploštičníkhroznatý, jetel červený a sója. Nalezneme je ovšem i v přírodních produktechnapř. pylu a mateří kašičce nebo pohance.
Hormonální změny mohou způsobovat výkyvy regulacetělesné teploty, což se projevuje nespavostí a nočním pocením, ale i návalyhorka přes den.
TIP: užívejte přípravky složené z přírodních fytoestrogenů,rostlinných extraktů, minerálů a vitaminů. Osvědčeným nápojem je odvar zešalvěje v kombinaci s meduňkou nebo šalvějové víno, které si můžete připravit.Zvyšte také příjem vápníku, vitaminu D a K2 kvůli hospodaření těla sminerály.
Přibírání na váze, ukládání tuku azavodnění
V průběhu klimakteria začne ženské tělo ukládat tukspíše do oblasti břicha v důsledku zpomaleného metabolismu. Při stresu a vepsychicky vypjatých situacích se začne vyplavovat hormon kortizol, kterýnásledně ovlivní produkci tzv. hormonů hladu a sytosti. Výsledkem je „vlčí hlad“v nočních hodinách. Hormonální změny ovlivní i vyplavení hormonu spánkumelatoninu, který se s věkem snižuje.
TIP: vsaďte na pravidelnou a vyváženou stravou a zdravý životní styl. Nesnažte se hubnout drastickýmidietami v podobě ketodiety, uhlohydrátové diety či bílkovinové diety. Věřte, ženeprospívají vašemu organismu. Pokryjte potřeby bazálního metabolismu vyváženýmjídelníčkem s důrazem na nenasycené mastné kyseliny, plnohodnotné bílkoviny asacharidy s nízkým glykemickým indexem. Při pocitu zavodnění vyzkoušejte doplňky stravy s bylinkami určené k odvodnění nebo extrakt z břízy, petržele, kopřivy, pampelišky, svízele či jalovce.
Pocit nadýmání, poruchytrávení
Pro pocit sytosti zvolte polysacharidy (pomalé cukry).Jsou v trávicím ústrojí déle, kde jsou postupně metabolizovány na jednoduchécukry. Zaměřte se na potraviny s vyšším obsahem vlákniny a probiotik (inulin, fruktooligosacharidy). Poskytují střevním bakteriímvhodné prostředí, což napomáhá normalizaci trávení.
Pocitu nadměrné plnosti a nadýmání předejdete střídmou konzumací smažených jídel. Pokud už vás sužuje,vyzkoušejte bylinný čaj z fenyklu, máty a anýzu. Prolepší trávení jsou vhodné i léky s obsahem trávicích enzymů. Prospěšné je taktéž denní užíváníprobiotik - jsou účinným pomocníkem pro zdraví střev a posilou imunitníhosystému. Ostatně až 80 % imunitních buněk se nachází ve střevech.
Nedostatek progesteronu a estrogenu může mít vliv i nasamotnou psychiku. Bušení srdce, únava a ospalost, nervozita až podrážděnost, nespavost. V tom nejhorším případě se mohouobjevit i úzkostné poruchy až známky deprese.
TIP: zklidněte se poslechem relaxační hudby ameditací. Objevte čajové směsi s příměsí levandule, chmelu, meduňky či kozlíkunebo doplňky stravy a léky určené pro zdravý spánek, zklidnění nervů astres.
Vaginální diskomfort, suchostsliznice
Nízká produkce estrogenu ovlivňuje vlhkost vaginálnísliznice, což se u mnoha žen projevuje vaginální suchostí. Ta může zapříčinitvětší zranitelnost sliznice při pohlavním styku a zvýšené riziko infekce.
TIP: Vyzkoušejte zdravotnicképrostředky určené na suchost v oblasti vagíny aintimních partií, lubrikační gely, prostředky k hojení drobných ran na vaginálnísliznici či k výplachům.
Ztráta hutnosti a elasticity pokožky
Pokles kontur v obličeji, suchá pleť včetně ztrátyhutnosti a pevnosti pokožky jsou taktéž následky poklesu ženských hormonů.Zaměřte se na ošetření pleti kvalitní kosmetikou určenou pro zralou pleť a je-lito možné, dopřejte si 1krát měsíčně profesionální kosmetické ošetření.
TIP: Vyzkoušejte kvalitní dermokosmetiku světoznámých značek Avene,Vichy, La Roche Posay nebo Eucerin. Obsahují patentované složky proti ochabovánípleti a kontur obličeje, které navracejí pokožce hutnost a mladistvý vzhled.Dbejte na jemné čištění pleti pomocí čisticího oleje nebo mléka, aby sezachovala rovnováha hydro – lipidického filmu. Nezapomínejte nanášet krém také na krk, dekolt a hřbetyrukou.
Inkontinence a poruchy svěrače močového měchýře
Většina žen se setká s inkontinencí, nechtěným aneovladatelným únikem moči či stolice, již v průběhu těhotenství či po porodu.Dobrá zpráva je, že tento stav je reverzibilní, pokud ovšem nedošlo k poranění apoškození svěračů močového měchýře. Močová inkontinence ovšem může být způsobenai oslabením svalů pánevního dna či změnou pH sliznice.
V období klimakteria v důsledku oslabení svalů pánevníhodna a poklesu ženských hormonů představuje inkontinence o to závažnější problém.V současnosti jsou ovšem možnosti terapie poměrně rozsáhlé. Patří mezi ně posilování pánevního dna a svalů cvičením,doplňky stravy na podporu správné činnosti močového měchýře a ve složitějšíchpřípadech i operativní zákrok.
TIP: Pro udržení zdraví močových cest užívejte přípravky s obsahem d-manózy, brusinek a dbejtena dostatečný denní příjem tekutin. Nadále nezadržujte zbytečně moč, protože tomůže přepínat svaly močového měchýře.
Osteoporóza
Vlivem sníženého vyplavování estrogenu a následnýmhormonálním změnám dochází k vyššímu vyplavování vápníku z kostí. Kostní hmotavčetně její hustoty je narušena. Proto je pravidelná preventivní gynekologickáprohlídka důležitá v menopauzálním a postmenopauzálním období. Může včas odhalitpodezření na osteoporózu.
TIP: pro prevenci a léčbu postmenopauzální osteoporózyvyzkoušejte vitamin D a vápník a jejich kombinace s vitaminem K2.
Slovo na závěr
Každá žena vyniká svou jedinečnou krásou, která se s věkemmění. Nedílnou součástí krásy je ovšem i zdraví, a to si zasloužíme všechny –jak to tělesné, tak to duševní.
Mějme se rády takové, jaké jsme a oslavujme jednotlivéetapy našich životů – jsou naší výsadou, přestože přináší jak starosti, takradosti.