

Dejte si pozor na kosmetiku, kterou používáte
Žijeme ve 21. století, které můžeme směle nazvat stoletím chemie. Chemickými látkami jsme obklopeni, aniž si to uvědomujeme a bohužel velká část z nich může být pro náš organismus toxická nebo škodlivá. Proto je potřeba se těmto nebezpečných látek vyvarovat.
Toxické látky jsou ze 60% do těla vstřebávány kůží. Odtud se dostávají do krve a lymfatického systému, usazují se v tukových tkáních a ovlivňují tak funkci našich orgánů a žláz.
Některé kosmetické přípravky mohou obsahovat látky, které nejsou našemu tělu úplně prospěšné a proto jejich dlouhodobé užívání nelze doporučit. Při nákupu kosmetiky bychom měli vždy věnovat pozornost seznamu obsažených látek.
Zubní pasty a lauryl sulfát sodný
Lauryl sulfát sodný se používá jako pěnidlo zejména v zubních pastách, ale též ve sprchových gelech, tekutých mýdlech a ve vlasové kosmetice.
Prostupuje až šest milimetrů pod kůži a velmi rychle se dostává do krevního oběhu. Může způsobovat olupování a podráždění pokožky, lupy, vypadávání vlasů. V ústech může vyvolat podráždění dásní a tvorbu aftů.
Vlasová a tělová kosmetika
Sprchové gely a šampony velmi často obsahují také deriváty formaldehydu (bronopol, diazolidinyl urea, 3-dioxan). Tyto látky mohou být toxické pro imunitní systém a mohou též dráždit pokožku.
Jako konzervační látky prodlužující trvanlivost kosmetických přípravků se používají parabeny (methylparaben, ethylparaben a propylparaben). Tyto látky napodobují hormon estrogen, čímž narušují hormonální rovnováhu, mohou dráždit pokožku a způsobit i alergické reakce.
Pleťové krémy
Krémy často obsahují silikony (dimethicon, amodimethicon, fenyl trimethicon). Pleť je po jejich použití hladká a hebká. Silikony však mohou zapříčinit ucpávání pórů, škodlivé látky se nemohou vyplavovat ven a vrací se zpět do pokožky. Prakticky nejsou biologicky odbouratelné. Krémy mohou dále obsahovat již zmíněné parabeny, nevhodná barviva a syntetické vůně.
Deodoranty a antiperspiranty
Deodoranty jsou většinou spreje, které pouze neutralizují tělesné pachy. Antiperspiranty mají zamezit pocení.
Tyto přípravky mohou obsahovat soli hliníku, které uzavírají póry, a tím zabraňují pocení. Tím však zároveň znemožňují kůži, aby se čistila a dýchala. Mohou vyvolávat alergické reakce a též negativně ovlivňovat nervový systém. Ukládají se většinou v nejbližších lymfatických uzlinách v podpaží (v horní kvadratuře), kde často vznikají nádory prsu. Antiperspiranty by také neměly obsahovat alkohol, který dráždí kůži a může vyvolat nepříznivé kožní reakce..
Antiperspiranty ani deodoranty nepoužívejte hned po vyholení podpaží. Holením se odstraní horní vrstva kůže, naruší se její povrch a případné škodlivé látky z kosmetiky se tak mohou lépe vstřebávat.
Parfémy, toaletní vody a dekorativní kosmetika
Levnější parfémy mohu obsahovat některé nebezpečné látky, které jsou dle platné legislativy v EU zakázané, jedná se např. o ftaláty. Používají se na zvýraznění vůní, mohou však mít negativní účinky na hormonální systém a též mohou mít toxické účinky na reprodukční ústrojí.
U dekorativní kosmetiky, především očních stínů, je potřeba dát pozor na toxická barviva. Doporučuje se proto nakupovat dekorativní kosmetiku od tuzemských, ověřených prodejců a známých značek.
Jak si vybrat tu správnou kosmetiku?
Při výběru kosmetiky je důležité zaměřit se na kvalitu a složení produktů. Řešením je nakupovat kosmetické prostředky tam, kde vám dokážou dobře poradit a nabídnout pro vaši pleť vhodnou alternativu. Můžete vyzkoušet přírodní a biokosmetické přípravky, které jsou šetrné k vaší pleti i k životnímu prostředí.
Doporučuje se také vybírat kosmetiku, která je dostupná v lékárnách, kde jsou produkty pečlivě vybírány a často testovány na bezpečnost a účinnost. Zaměřte se na značky, které jsou transparentní ohledně svých ingrediencí a výrobních procesů.
Před nákupem si vždy přečtěte etikety a hledejte produkty bez syntetických parfémů, parabenů a jiných potenciálně škodlivých látek. Pokud máte citlivou pleť nebo specifické potřeby, neváhejte se obrátit na odborníky v oboru, kteří vám mohou doporučit vhodné produkty pro vaši pleť.
Investice do kvalitní kosmetiky se vyplatí, ať už hledáte produkty pro každodenní péči, nebo pro speciální příležitosti. Vaše pleť vám poděkuje!
Od kosmetiky k čisticím prostředkům
Bohužel také čisticí prostředky, jako jsou přípravky na mytí nádobí, podlah, prací prášky a gely, mohou obsahovat dráždivé a nebezpečné toxické látky.
Výbornou přírodní variantou úklidových prostředků jsou výrobky s mýdlovými ořechy. Jsou to plody indického stromu mýdlovníku. V Indii a Nepálu se používají jako rostlinný prací prostředek již od nepaměti.
Mýdlovník obsahuje hodně přírodního saponinu, který má pěnivé a čistící vlastnosti podobně jako mýdlo. Jedná se o 100 % rostlinný přípravek, který nezatěžuje životní prostředí, je biologicky recyklovatelný a je také vhodnou alternativou pro alergiky a osoby s kožními problémy. Prádlo změkčuje přirozeným způsobem, takže není potřeba používat aviváž. Zachovává barvu u barevných textilií a ekologickým praním se také chrání voda a vodní toky.
Mýdlové ořechy jsou součástí mnoha pracích přípravků a přípravků na ruční mytí nádobí. Ty mohou obsahovat i antibakteriální koloidní stříbro a přírodní silice, které nedráždí pokožku rukou.Přírodní čisticí prostředky, jako je soda bikarbona a kyselina citrónová, představují bezpečnou a účinnou alternativu k tradičním chemickým čisticím prostředkům. Je však důležité být si vědom toho, že i přírodní látky mohou způsobit podráždění pleti, zejména u citlivějších jedinců. Při používání jakýchkoliv čisticích prostředků je doporučeno dodržovat pokyny k použití a provádět test na malé části pokožky, pokud máte obavy z alergické reakce.